У оквиру техничког дијалога Београда и Приштине постигнут је вечерас договор којим је спречено укидање таблица републике Србије за подручје Косова и Метохије, договорен продужетак важења статусно неутралних КС таблица као и прелепљивање статусних симбола уместо коришћења пробних таблица приликом преласка административне линије.
Шеф Канцеларије за КиМ Марко Ђурић саопштио је да је делегација Београда задовољна постигнутим споразумом.
Он наводи да ће вечерас усаглашени договор заменити по Србију најтежи и најгори споразум из 2011. године, договорен од стране тима Владе Србије на чијем челу је био Борислав Стефановић, који је предвиђао укидање српских регистарских таблица на КиМ, престанак издавања регистарских таблица Републике Србије на КиМ као и престанак издавања статусно неутралних таблица са ознаком КС.
"Ми смо на овим разговорима који су трајали више дана спречили укидање таблица Републике Србије за подручје Косова и Метохије. Спречили смо и укидање таблица које су статусно неутралне и продужили њихово важење на још пет година", изјавио је Ђурић у Бриселу.
Ђурић додаје да договор предвиђа да у наредних 12 месеци потпуно несметано функционисе режим српских таблица на КиМ и да се оне без сагласности Србије и ЕУ не могу укинути.
Споразум делегација Београда и Пришине о регистарским таблицама предвиђа и увођење налепница којима ће бити прелепљени статусни симболи приликом преласка са територије Косова у централну Србију и обратно. Тиме ће бити спречено коришћење проба таблица и скидање српски таблица приликом уласка на територију КиМ, што је још једна од одредби споразума из 2011. године.
"Тако смо спречили да таблице на којима би писало тзв Република Косово и на којима би се налазио тзв косовски грб улазе на нашу територију. Уместо тога те таблице ће се прелепљивати са две беле траке, почев од 15. новембра. То ће важити и за српску страну", објаснио је Ђурић.
Режим прелепљивања статусних симбола неће важити за север КиМ нити за таблице са статусно неутралним КМ ознакама.
Шеф делегације Београда у техничком дијалогу са Приштином Марко Ђурић потврдио је да је у овој рунди разговора у Бриселу постигнут известан напредак у области договора о телекомуникацијама.
"Ми нисмо прихватили да наша имовина буде доведена у питање. Нисмо прихватили да буде доведена у питање статусна неутралност позивног броја за нашу јужну територију, као географски код, нити смо дозволили ни да буде доведена у питање безбедност грађана путем пресретања позива.
То су главни разлози због којих још нема договора", објаснио је Ђурић.
Разговори о Телекому настављају се 26. септембра у Бриселу.
"ЕУ поздравља исход данашњих разговора и позива обе стране да постигну напредак у целокупном преосталом раду на примени договореног, посебно кад је реч о телекомуникацијама, Заједници српских општина и енергетици", наводи се у саопштењу.
Видео