Приштинске власти поново покушавају да одузму Трепчу законитим власницима, односно Фонду за развој Србије и другим повериоцима, каже за РТС директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Покрајинска скупштина планира да у петак расправља о рударском басену Трепча. Нацрта закона није био на Влади, али стиже пред посланике. Марко Ђурић је гостујући у Дневнику РТС-а рекао да је нови нацрт закона у политичком смислу појавио ниоткуда и да се њиме предвиђа национализација комбината Трепча и лишавање Србије својинских и управљачких права.
Ђурић поручује да је реч о грубом кршењу ЦЕФТА споразума и ССП-а.
"Надам се да ће разум превладати и да ће то бити заустављено јер ћемо у супротном предузети правне и политичке мере", поручио је Ђурић.
Истакао је да ће Београд покренуто процедуре у вези са кршењем ЦЕФТА споразума и да ће о свему обавестити ЕУ. Истакао је могућност покретања арбитражних поступака и предузимања других правних мера које су на располагању.
"Предузимамо и политичке мере, покушавамо да тај процес завршимо и подстакнемо разговор", рекао је Ђурић.
Нагласио је да Трепча није имовина Приштине већ имовина компанија из Централне Србије и, на крају крајева, имовини страних компанија које су деоничари.
Марко Ђурић каже да није проблем само у стотинама милиона или милијардама евра, већ огроман проблем представља и судбина више од 3.000 запослених у Трепчи чија би судбина била угрожена.
"Влада ће у сваком случају заштити и њихове интересе и неће дозволити да нико остане а на улици", поручио је Ђурић.
Наводи да је реч о озбиљном нападу на интересе Срба који прети да изазове ширу дестабилизацију. Наглашава ид а се више рудних лежишта налази испод Централне Србије а да су улази са стране Косова и Метохије.
"Они оваквим потезима показују да они желе једном отимачином да ставе све учеснике пред свршен чин. То неће моћи, заштитићемо Трепчу на сваки начин", рекао је Ђурић.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Ђурић је рекао да Беград преговара искључиво у интересу Срба са КиМ јер је њихов живот и опстанак најпречи. Рекао је да процес евроинтеграција не би требало да буде условљен резултатима дијалога већ да прати резултате спровођења споразума.
Када је реч о спровођењу споразума, Ђурић каже да је Београд урадио "планину посла" а да је Приштина урадила мало и да је пред њом огромна обавеза формирања ЗСО.
"Не можемо ми да урадимо све а они ништа, зна се да тако преговори не могу да функционишу", навео је Ђурић.
Говорећи о забрани одласка на КиМ Ђурић је рекао да му је и претходних пута било забрањивано, али је ипак одлазио. Додаје да не жели да разговара језиком претњи и забрана и да такве ствари показују низак ниво политичке културе.
"Неће ме нико ућуткати. Косово и Метохија је Србија и борићу се до краја", закључио је Ђурић и додао да ће у наредних недељу дана ићи на КиМ.
Видео