Ђурић је додао да пројекат лажне државности на КИМ, без обзира колико је милијарди евра уложено у њега, неће успети, а да српску државу чека генерацијска борба да поврати своје интересе.
Ђурић каже да, према његовом уверењу, тај пројекат треба да буде замењен процесом суштинског дијалога између српског и албанског народа.
Упитан да прокоментарише изјаву албанског премијера Едија Раме да више не постоји сан о "великој Албанији", Ђурић је казао да не зна ком Рами да верује.
"Да ли том Рами који то каже прошле недеље или оном Рами који је пре неколико месеци говорио потпуно супротне ствари. У сваком случају, у српском је интересу да развија добре односе и са Рамом и са Албанијом", казао је Ђурић.
Према његовим речима, кроз унапређење тих односа може да дође до смирења непријатељстава и тензија које постоје и са политичким елитама косовских Албанаца.
Ђурић истиче да борба за КИМ не трпе кампањски рад, већ захтева озбиљан посвећен, истрајан, генерацијски рад.
"Српски народ и српску државу чека генерацијска борба да повратимо наше интересе и нашу државност везану за КИМ", подвукао је Ђурић.
Директор Канцеларије за КИМ је учествовао на конференцији поводом представљања књиге Андреа Лоренца Капусела "Изградње државе на Косову", на штанду Службеног Гласника на Београдском сајму.
Настављамо да подржавамо Трепчу
Србија ће наставити да подржава Рударско-металуршки комбинат "Трепча", изјавио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и додао да је Трепча спремна да и у условима потпуне блокаде још неко време настави са производњом.
Ђурић је новинарима на Београдском сајму казао да "Трепча" функционише, да производи и извози, те да очекује да ће то радити и у наредним месецима.
"За нас је суштински важно да ниједан радник Трепче не остане без посла", рекао је Ђурић.
Наводећи да ће Србија наставити да подржава Трепчу, Ђурић је објаснио да то за сада не подразумева финансијска давања, пошто је Трепча у потпуности у стању да своје обавезе испуњава.
"Радници раде, долазе на посао. За сада је све нормално, с тим што се припремамо и за најгоре, не седимо скрштених руку", рекао је Ђурић.
Замољен да то објасни, он је истакао да је Трепча спремна да и у условима потпуне блокаде још неко време настави са производњом.
Тако га је, каже Ђурић, обавестило руководство Трепче.
"Наша је обавеза да политичким, правним и свим другим мерама, омогућимо Трепчи да настави да функционише, што је утврђено и одлуком владе", закључио је Ђурић.
Мустафа да се сконцентрише на оно што је потписао
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић позвао је данас покрајинског премијера Ису Мустафу да се сконцентрише на оно што је потписао у вези са Заједницом српских општина (ЗСО).
Замољен да прокоментарише изјаву Мустафе да је решен проблем са косовском опозицијом када је реч о ЗСО, да ће она бити успостављена, али на основу споразума који предвиђа да нема извршна овлашћења, Ђурић је рекао "такнуто-макнуто", а затим објаснио:
"Прихватили су ЗСО на основу споразума од 25. августа који је потписао и Иса Мустафа, он није на штету било кога, али јесте на корист српског народа на КиМ и ту нема назад", рекао је Ђурић на Београдском сајму.
Што се тиче идеја да се на ЗСО односе некакве интерне одлуке косовског уставног суда, "који није ни учествовао у тим преговорима", Ђурић каже да је једино релевантно оно што је између две стране договорено.
"ЗСО може да буде заснована једино на ономе што је договорено, а не на основу онога што је неко једнострано мењао", истакао је Ђурић.
Мустафа је раније данас изјавио да су проблеми са опозицијом у вези са формирањем ЗСО превазиђени и да ће она бити успостављена али, како је рекао, на основу споразума који је први потписан у Бриселу и на основу одлуке Уставног суда, које предвиђају да ЗСО нема извршна овлашћења.
Влада у четвртак одговара на питања, и у вези са КиМ
Посланици Скупштине Србије ће највероватније у четвртак моћи да од чланова владе добију одговоре на питања која су постављали у вези са Косовом и Метохијом, изјавио је данас директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Један део опозиционих посланика затражио је да се на посебној седници разговара о актуелној ситуацији на КиМ, а председница парламента је такву седницу најавила до краја октобра.
На питање, има ли сазнања када и да ли ће бити одржана посебна седница Скупштине Србије о Косову и Метохији, Ђурић каже да ће влада у четвртак одговарати на питања.
"Колико сам информисан, влада ће у четвртак одговарати на бројна питања у скупштини, од којих ће велики део, колико чујем, бити везан за КиМ", рекао је Ђурић новинарима на Београдском сајму.
Ђурић је подсетио да је недавно био на одбору за КиМ, где су представници свих странака могли да постављају питања и да добију одговоре.