Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: Једна од кључних тема са ЕУ је ЗСО
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Једна од кључних тема са ЕУ је ЗСО

29. новембар 2016. Извор: Танјуг

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић изјавио је данас да је једна од кључних тема које делегација Београда покреће у Бриселу са представницима ЕУ, питање формирања Заједнице српских општина.

Ђурић наглашава да, иако се на то обавезала на највишем политичком нивоу, Приштина још не жели да разговара о тој теми.

"Ми овде понављамо представницима ЕУ, које сматрамо примарно одговорнима за спровођене свих договора, да то што се у јавности не само не говори о ЗСО, него се говори о неким заједницама које превазилазе границе наше земље и нису ЗСО, да то не доприноси ни клими нормализације односа, нити споштању тензија у региону", рекао је Ђурић.

"Ми кажемо и овде у Бриселу - сепаратизам не, сарадња са Албанцима да", поручио је директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић у Бриселу.

На питање новинара да ли оцењује да је напредак у дијалогу са Приштином довољно конкретан да би Србија напредовала на пољу евроинтеграција, Ђурић каже да је он превасходно усресређен на дијалог и борбу за поправљње полажаја српског народа на КиМ и не толико фокусиран на односе Србије и ЕУ.

"Наравно да све оно што се дешава у дијалогу има везе, због става држава чланица ЕУ, и са процесом европских интерација. Сматрам да је за Србију далеко важније оно што се дешава у самој земљи, у погледу јачања институција и поправљања макроекономске слике, где се остварује видљив напредак. Европске интеграције Србије никада не би требало да буду само фокусиране на дијалог Београда и Приштине", закључио је Ђурић.

Видео

Технички разговори о Телекому и правосуђу

Ђурић очекује да се до краја недеље утврде датуми за почетак рада Основног суда у Косовској Митровици и Већа апелационог суда за заједнице са српском већином на КиМ, као и да дође до примене договора о телекомуникацијама.

Ђурић је новинарима рекао да се последња два дана у Бриселу "воде дубоко технички разговори" у циљу да се осигура да до краја недеље Телеком Србије на КиМ буде у потпуности регистрован, како у погледу преноса имовине, тако и у погледу успостављања сигнала у свим зонама у којима је то договорено.

Истовремено, навео је он, делегације Беогарад и Приштине разговарају и о правосуђу, односно успостављању Основног суда у Косовској Митровици и Већа апелациног суда које ће обухватити свих 10 општина са српском већином.

"Очекујем да до краја ове недеље буду финализовани договори и утврђени датуми за почетак рада Основног суда у Косовској Митровици, као и Већа апелационог суда", казао је директор Канцеларија за КиМ испред зграде Европске службе за споље послове, у којој се воде технички разговори Београда и Приштине.

Када је реч о Телекому Србија, навео је Ђурић, "очекујем да буду разрађени детаљи везани за почетак рада нових базних станица, којима ће бити покривен значајан део територије наше јужне покрајине, лиценца која ће то да омогући, као и размена писама са Међународном телекомуникационом унијом везано за позивни број".

Из делегације Београд најављено је да ће разговори на експертском нивоу у Бриселу, који су планирани да трају до среде, вероватно бити продужени.