Председник скупштинског одбора зa Косово и Метохију Милован Дрецун рекао је за РТС да су догађаји око воза који је био упућен за Косовску Митровицу последица континуираног притиска који Приштина врши на српски народ и на дијалог.
Дрецун је гостујући у Дневнику РТС-а подсетио и да Приштина и даље спречава реализацију најважнијег дела споразума из Брисела, а то је формирање Заједнице српских општина. Навео је и да Приштина има сталне планове за освајање севера Косова и Метохије и да желе тамо да инсталирају своје институције.
Милован Дрецун је рекао да се, током ситуације са возом, догодила снажна милитаризација подручја на северу, доведене су специјалне јединице и тзв. косовске безбедносне снаге. Према његовим речима, то сведочи да је Приштина припремила планове за брзи упад.
Како је рекао, јединица РОСУ је главни дестабилизирајући фактор и служи се терористичким методама.
"Када са дугим цевима, пушкама и митраљезима и оклопним возилима кренете да спречите слободу кретања српског народа и долазак обичног воза, онда не можете да говорите да сте за дијалог", рекао је Дрецун.
Дрецун је рекао да је план Приштине пропао, али је поновио да се не може рећи да је Приштина искрено посвећена дијалогу.
"Приштина не ради ништа што доприноси развоју дијалога и избегава формирање Заједнице српских општина", каже Дрецун.
Подсетио је да Приштина организује и кампању да би се ослободио Рамуш Харадинај и упитао је како ће се они понашати када буду подигнуте оптужнице у специјалном суду за злочине ОВК.
Дрецун додаје и да све то има везе и са међународним чиниоцем и да се Приштина уводи у неку врсту геополитичког таоца у судару великих сила на Балкану.
Према његовим речима, Београд би требало рационално да приступи решавању проблема и да не буде увучен у инциденте. Како је рекао, потребно је инсистирати на наставку процеса нормализације односа и доследно бранити интересе као што су процесуирање ратних злочинаца и демилитаризација подручја јужно од Ибра.
Дрецун наводи да се не може говорити о нормализацији односа ако се зна да Приштина има планове за упад на север Космета.
Навео је да је Брисел покровитељ дијалога и да би они требало да траже наставак разговора на највишем нивоу, али је потребно да престане угрожавање безбедности српског народа.
Милован Дрецун додаје и да би требало сачекати и видети како ће се понашати нова америчка администрација, јер верује да ће од тога у великој мери зависити развој догађаја око Космета.