Више од пет милијарди људи живи у земљама које не признају једнострану косовску независност, изјавио је директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и нагласио да Србија категорички не прихвата да у преговорима са Приштином и Бриселом буде једини губитник или кривац.
"Подсетио бих да више од пет милијарди људи живи у земљама које нису признале једнострано проглашену независност Косова и да је пред УН то протекторат под суверенитетом правне наследнице СРЈ - Републике Србије", рекао је Ђурић у интервјуу за данашњу "Политику".
Он је нагласио да Србија не води преговоре само са Приштином, већ са блоком моћних и утицајних земаља које су "архитекте онога што се у последње две деценије догађа на КиМ."
"И категорички не прихватамо да у тим разговорима Србија буде једини губитник или кривац", подвукао је Ђурић.
Он је нагласио да су "право, правда и воља већине грађана Србије, рачунајући и покрајину КиМ на нашој страни", као и многе земље у свету које штитећи позиције Србије штите основе међународног поретка.
Ђурић је рекао да је најважнији разлог учешћа Србије у дијалогу у Бриселу очување мира и стабилности у целој земљи и стварање услова за опстанак и просперитет српског народа на Косову и Метохији, између осталог, и кроз формирање Заједнице српских општина.
Надовезујући се на ту констатацију, упитао је "о чему смо ове недеље у техничким разговорима могли да се договарамо ако друга страна касни 1.800 дана са спровођењем онога што је за нас кључно, а онда не жели чак ни да разговара на ту тему?"
"Само усвајањем статута ЗСО, Приштина би показала да је спремна да се даље разговара, и то статута који би потпуно био у складу са оним што је договорено у Бриселу, а без обазирања на политичке одлуке приштинских судова и сличне интерне акте којима се заправо само обесмишљава оно што је договорено и руши кредибилитет дијалога”, подвукао је Ђурић.
Према његовим речима, ЗСО је "трн у оку" за Приштину и одуговлачење њеног формирања је показатељ да "архитекте самопроглашеног Косова желе друштво у којем влада потпуна албанска супремација и у којем нема места за Србе и друге неалбанце", док дијалог има смисла све док је средство смиривања тензија на терену.
Ђурић је изнео да би улазак Срба у некакве оружане нелегалне снаге самопроглашеног Косова за последицу имао ситуацију као у Првoм светском рату, када је "Србин нишанио у Србина".
"Позивам младе Србе на Косову и Метохији да не улазе у такву авантуру, шта год да им нуде они чији је циљ ништа друго до милитаризација најдиректније усмерена против српског народа", рекао је директор канцеларије за Косово и Метохију.