Министар спољних послова Србије Ивица Дачић каже за РТС да ће се тешко променити став земаља чланица ЕУ које су признале Косово, јер оне бране политику коју су водиле деведесетих година. Напомиње да је за нас важно да одржавамо број земаља које нису признале Косово.
Ивица Дачић рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да су посете делегације Србије, попут посете Азербејџану, значајне и да много помажу.
"Без обзира на величину земаља, мере се гласови и сви су равноправни по капацитету гласања у међународним организацијама. За нас је важно да одржавамо број земаља које нису признале Косово, а да бисмо одржавали, потребно је да имамо добре билатералне односе и да се посећујемо", каже Дачић.
Додаје да је много земаља у које ретко идемо и да би зато требало већу пажњу посветити земљама као што је Азербејџан.
Напомиње да ће се тешко променити став земаља чланица ЕУ које су признале Косово, јер оне бране политику коју су водиле деведесетих година.
"Једнострано проглашење независности је крај једне такве политике. То је њихова самоодбрана, али их страшно нервира јер процес није завршен. Они мисле да је немогуће да проценат држава које признају Косово падне испод 100. Једна земља само да је у питању, нема концензуса. Зато се Косово у свим документима ЕУ обележава асиметричо", објашњава министар.
Каже да постоје неки оквирни рокови за чланство у ЕУ.
"Нека оквирна година је 2025. Нема са наше стране било какве трговине због неких рокова. Не може се са нама тако разговарати о виталној теми као што је Косово. За њих ће бити све тежа, а велики број земаља размишља о својим одлукама и очекујемо да један број земаља повуче признање", напомиње Дачић.
Упитан за изјаву министра одбране Александра Вулина који је рекао "да ако је Унији кључно само КиМ онда треба мењати спољну политику", Дачић каже да разуме реакцију Вулина, али да спољно-политички приоритет Србије остаје прикључење ЕУ.
"Јасно је да ЕУ занемарује тај део техничког преговора, као и стварање европских вредности у нашој земљи, занима је само напредак у дијалогу са Приштином. Нико од нас лично не утврђује политику владе, наш спољнополитички приоритет је чланство у ЕУ", каже министар.