Насловна » Актуелно » Вести » Ђурић: Треба нам компромис а не звецкање оружјем
Етнички мотивисани инциденти на Косову и Метохији, 2021. Преговарачки процес са Приштином Informator
Време од преузимања обавезе формирања ЗСО
Година Месец Недеља Дан
Исказивање интересовања за вакцинисање против COVID-19 Pecat

Ђурић: Треба нам компромис а не звецкање оружјем

11. јун 2018. Извор: Танјуг

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић је изјавио данас да би међународна заједница морала хитно да реагује на изјаве косовског премијера Рамуша Харадинаја због ратне реторике и звецкања оружјем и поручио да Србија неће ни под каквим околностима прихватити формирање косовске војске.

Фото: Канцеларија за Косово и Метохију

На питање да ли га је позвала европска комесарка Федерика Могерини или Харадинаја да га укори, Ђурић је рекао - свакако да није и да та врста ратне реторике и приче о независности Косова као једином путу у будућности представља ''забијање главе у песак''.

Како је рекао за Прву, свако ко мисли да без компромиса и без тога да обе стране нешто добијају треба да зна да то води у ћорсокак.

"Неопходна је хитна и озбиљна рекација међународне заједнице на ратну реторику. Лично, више ништа не очекујем, јер се показлао да Албанци сматрају да им је све дозвољено зато што су реакције дела међународне заједнице сувише благе и зато данас имамо и звецкање оружјем и ратну реторику", нагласио је Ђурић.

На питање да ли у игри да Србија под неким околностима прихвати причу о војсци Косова, Ђурић је рекао да то није у игри, због резолуције 1244 и међународног права и зато што је КиМ део наше територије.

Он је подсетио да је председник Србије Александар Вучић упозоравао да албанска страна нема намеру да испоштује Бриселски споразум по питању ЗСО и да се сада види да је то тачно.

На питање да ли је тачно да је од хапшења Ђурића на КиМ до сада било ''12 вежби'' на граници са КиМ и да ли и Србија размишља да и она има неке вежбе на граници, Ђурић је казао да грађани Србије немају разлога да се плаше звецкања оружја из Приштина и да су политичке и безбедносне институције довољно стабилне и знажне.

"Ми ћемо тражити решење на одговоран начин и увек ћемо да бити у стању да заштитимо своју земљу. Улагања у наш војску расту и јачање нашег безбедносног система је континуирано. Кључни су дипломатски напори које Вучић преузима, као и напори да се наша економија и институције ојачају, јер нас то чини снажнијим играчем у овој утакмици", казао је Ђурић.

На питање да ли имамо разлога да страхујемо од новог Рамбујеа, каже да имамо разлога да са пуно самопоуздања штитимо наше интресе, зато што су међународно право и правда на нашој страни, као и то што на КиМ живи 120.000 Срба.

Ђурић је казао да формат и место на коме се разговара је мање важно од тога да ли ћемо са друге стране за столом имати људе који су спремни да постигну компромис или људе који натављају да прете ратовима.

Ђурић је казао да опозиција у Србји жели да се заборави да је у њихово време расформиран Приштински корпус и пребачен цео проблем из УН на терен ЕУ, као и да су управо они тражили то питање пред Међународним судом правде...

"Сигурно је да ће грађани имати прилуку да се изјасне о сваком коначном решењу за КиМ, јер је ово демоктратска држава. Да нисмо споменули изјашњење грађана онда би рекли да је диктатура, а овако кажу да се тобоже кријемо иза рефрендума. Крију се само они иза својих непочинстава у претходномг периода", нагласио је Ђурић.

Харадинај је рекао да ће "рат са Србијом... званично бити прекинут када две стране признају једна другу", да ће косовска војска бити формирана у току ове године и да наводно има подршку Срба на КиМ.