Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да нема никаквих тајни о томе каква је позиција и политика Србије о КиМ и истакао да је политика наше земље била и остала проналажење компромисног решења за КиМ.
''Тражимо да се створе услови за такво решење'', рекао је Ђурић новинарима у Палати Србија одговарајући на питање о изјави министра спољних послова Ивице Дачића да је идеја разграничења званичан предлог Београда у преговорима са Приштином.
''Нисам прочитао изјаву министра Дачића. Оно што могу да кажем је да велики труд и рад улаже цео наш тим на челу са председником Александром Вучићем, а у коме учествују и премијерка Ана Брнабић, министри Ивица Дачић и Небојша Стефановић и многи други у влади, борећи се да Србија на међународном плану има што је могуће бољу преговарачку позицију'', истакао је Ђурић.
Како каже, резултат тог труда и рада је двоцифрен број повлачења признања независности Косова у последњих годину и по.
Ђурић је подсетио да тзв.држава Косово није постала чланица Интерпола упркос чињеници да су неке од најснажнијих сила заговарале то чланство.
Додао је и да је Савет безбедности УН готово једногласно осудио увођење такси од стране Приштине.
Ђурић: Због потеза Приштине економија на КиМ у блокади
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да је, због тога што Приштина предузима једностране потезе по питању имовине, економија на Косову и Метохији данас у блокади.
Одговарајући на питања новинара у Палати Србија, Ђурић је рекао да Србија у овом тренутку отплаћује заостала дуговања за фабрике, индустријске погоне, инфраструктурне објекте на целој територији КиМ.
"Оно што грађани Србије треба да знају је да ми имамо папир за сваки шраф, за сваку машину, километар сваког пута који смо изградили у претходних пет - шест деценија на подручју КиМ. Имамо чврсте, материјалне доказе и о томе да је Трепча наша..., да је готово сваки већи производни погон од Драгаша па до Јариња и Брњака изграђен средствима и уз помоћ државе Србије", рекао је Ђурић.
Он је додао да је став Србије да питање имовине није нешто што може и сме да се решава отимањем и једностраним актима Приштине.
"Залажемо се да о свему озбиљно и одговорно разговарамо како би се пронашло решење које би одблокирало економске токове на КиМ, јер због тога што Приштина вуче једностране потезе по питању имовине, економија на КиМ је данас у блокади", истакао је Ђурић.
Ђурић:Данас 2.130 од како Приштина није формирала ЗСО
Данас је 2.130 дан од како Приштина не спроводи своју, потписом њених највиших представника, преузету обавезу да формира Заједницу српских општина, изјавио је данас директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
"Шта то говори о њиховој речи и одговорности и шта то говори о спремности и решености међународне заједнице да стоји иза потписа и докумената чији су они гаранти и то не на неком споредном нивоу, него су највиши представници међународне заједнице стали иза таквог документа", упитао је Ђурић одговарајући на питања новинара у Палати Србија.
Како је додао, како онда да се чудимо томе што су српски представници на КиМ и бесни и незадовољни због тога што је неко изневерио оно што је преузео као обавезу према њима.
Ђурић је подсетио да је Приштина преужела обавезу према Србима на КиМ да им омогући колективна политичка права кроз Заједницу српских општина, да могу да се осећају као своји на своме...
Директор владине канцеларије је истакао да Приштина нема намеру да то спроведе и додао:
"Господо, пре 2.130 дана ставили сте ваш потпис и тражићемо вам све док не будете до последњег слова спровели у дело оно што сте потписали и то онако како сте потписали, а не како вама пада на памет да то треба изгледа."