Полагањем венаца и цвећа на спомен плоче настрадалима Митровчанима 17. марта 2004. године - Јани Тучев и Бори Спасојевићу и одржавањем парастоса код споменика Бели анђео, који се налази код моста на Ибру, данас је у северној Косовској Митровици обележено 15 година од мартовског погрома.
Венце су положили у име Владе Србије заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев, у име српског народа у Косовској Митровици председник Српске листе Горан Ракић, а у име Митровчана председник Привременог органа општине Косовска Митровица Александар Спирић, док су парастосу, који је служио свештенство храма Светог Димитрија у Митровици, присуствовали и потпредседници Српске листе Игор Симић, Миљана Николић и велики број грађана.
На почетку моста који спаја северну и јужну Митровицу, за безбедност окупљених, у случају евентуалних инцидената, били су задужени припадници КПС-а и Карабињери, који су током парастоса били у већем степену приправности него иначе.
Козарев је поручио да је Србија данас јача него што је била 2004. године и да предвођена председником Србије Александром Вучићем неће дозволити поново погром српског народа на КиМ и додао да не можемо да се не запитамо свих ових 15 година од када су “безумници убијали, палили и рушили”, као и 20 година од када су их “из ваздуха у тим стварима и подржавали”, зашто нема правде за жртве, за спаљену Богословију, цркву Богородице Љевишке, манастир Девич...
Не можемо да се не запитамо зашто нема правде и права за наш народ на Косову и Метохији”, рекао је Козарев и додао да је обележавање тужних и тешких годишњица, као што је данас, када је протерано више од 4. 000 Срба са својих огњишта да се више не врате и запаљено 35 цркава и манастира добра прилика да се сетимо ко је тада водио Србију и каква је улога УНМИК-а и Кфора била тада.
Истиче да је УНМИК имао обавезу да заштити српски народ и недопусти да до погрома уопште дође, а не да га испраћа са својих огњишта, као и да су они који су водили Србију “мислили само на свој џеп”, те да су “својом млаком и благом реакцијом на погром скоро па саучествовали у њему”.
“Исти ти сада упадају у РТС, пале, руше, данас хоће државни удар да спроведу испред Председништва, а где су на Косову и Метохији свих ових година - нема их. Где су тајкуни којима су уста пуна жеље за влашћу, где су фашисти, где су они који су у својим преговорима као врхунац постигли да поставе границе на Јарињу и Брњаку које уместо да олакшавају живот, данас служе да се Срби на КиМ море глађу и жеђу”, упитао је Козарев.
Навео је да њих данас највише хвале у Приштини и Загребу и истакао да српски народ није оно што “Јанковићи, глумци који се успевају, Ðиласи, Јеремићи” покушавају да представе, као и да би на силу да дођу на власт.
“Да је председник Вучић водио државу 2004. године погрома не би било”, наводи Козарев и каже да су и председник Србије и премијерка Ана Брнабић, Влада Србије и Срби где год живели уз српски народ на КиМ и неће дозволити “издају и планове једног дела међународне заједнице и опозиционих група из Београда”.
Како каже, погрома више неће бити, а ако КФОР не буде могао да заштити Србе у јужној покрајини, држава Србија има институције, људе и моћ да их заштити.
“Спремни смо и 1. 000 дана да преговарамо да се не би ни једног дана пуцало, али немојте мислити да ако смо спремни за дијалог да смо слаби. Србија није слаба, браниће свој народ и своју земљу”, поручио је заменик директора владине Канцеларије за КиМ.
Ракић је навео да је 15 година прошло од када су албански злочинци покушали да протерају и затру све што је српско на простору КиМ, убијајући српски народ, протерујући га, палећи светиње, цркве, манастире, рушећи гробове...
“Та дивна Европа уместо да осуди овај геноцид наградила их је дајући им подршку за формирање такозване квази државе. Велики свет је ћутао тог марта 2004. године, ћути и дан-данас верујући да ће истину затрпати тишином. Али, ми нећемо да ћутимо, ми памтимо”, казао је Ракић.
Председник Српске листе је истакао да је њихов захтев да се открију починиоци тог злочина, геноцида и додао да се нада и очекује да ће починиоце стићи не само Божија, већ и овоземаљска казна.
Спирић је казао да српски народ на КиМ и последњих 15 година, као и данас и даље доживљава терор, те да их данас “убијају тако што им одузимају право на живот, право да једу, а још мало и право да дишу”.
“Мартовски погорм је настављен за српски народ, март готово никада добро није донео. Суочавамо се са веома тешким и турбулентним временима, а сигурно је да ће време које је пред нама бити теже него икада и зато је јако битно и важно да памтимо и поштујемо све, не само оне који су дали своје животе за Косовску Митровицу, него за читав Космет и Србију”, рекао је Спирић.
Након обележавања код моста, окупљени су обишли изложбу фотографија у Градском музеју у Косовској Митровици, која је организована поводом 15 година од мартовског погрома.
Грачаница: Парастос и шетња у знак сећања на жртве погрома
Више стотина Срба окупило се данас на парастосу у манастиру Грачаница поводом 15 година од мартовског погрома на Косову и Метохији.
Парастос је служио владика Теодосије са свештенством, пренео је Тв Мост из Звечана. После тога кренули су у колони главном улицом ка Дому културе и до обелиска постављеног пре пар година у знак сећања на убијене Србе током сукоба на КиМ.
Обележавању 15. годишњице од погрома присуствују чланови породица несталих и страдалих Срба, грађани и представници цркве, локалне власти и Владе Србије.
Након што су положили цвеће и одали почаст страдалима и несталима чије су слике и имена на обелиску, у Дому културе одржава се академија - 15 година незаборава.
Данас се навршава 15 година од погрома када је у таласу насиља убијено 19 особа, од којих осам Срба, док је 11 Албанаца страдало у обрачуну с припадницима међународних снага безбедности.
Срушено је и запаљено 35 цркава и манастира, око 800 српских кућа, 10 јавних објеката, школа, пошта и домова здравља, а протерано је више од 4.000 Срба.