Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић примио је данас специјалног представника генералног секретара Уједињених нација и шефа УНМИК-а Захира Танина, у склопу његове редовне посете Београду, пред предстојећу седницу Савета безбедности УН-а о раду УНМИК-а која ће бити одржана 10. јуна у Њујорку.
Министар Дачић истакао је значај континуираног разматрања ситуације на КиМ на седницама Савета безбедности, односно важност присуства Мисије УН-а на КиМ, посебно имајући у виду недавна дешавања у Покрајини. У разговору је изнета забринутост поводом сложене политичке и безбедносне ситуације на Косову и Метохији, са фокусом на последњи упад косовских специјалаца на север Косова и Метохије и непримерену употребу силе, не само над српским народом на северу КиМ, већ и припадницима особља Мисије УН на КиМ.
Изнето је очекивање да ће Мисија и у наредном периоду наставити са спровођењем свог мандата у складу са Резолуцијом СБ УН 1244 (1999) и оцењено да предстојећа седница Савета безбедности, односно Извештај који ће генерални секретар УН-а том приликом поднети о раду УНМИК-а, представља прилику за разматрање свих проблема који постоје на Косову и Метохији.
Предстојећа седница ће уједно представљати прилику и за осврт на примену Резолуције 1244 (1999), двадесет година након њеног усвајања, с чим се специјални представник генералног секретара Уједињених нација Захир Танин сагласио, указујући на важност даљег улагања напора у изналажење решења за питање КиМ.
Дачић: Север КиМ не може под суверенитет Приштине
Север Косова и Метохије не може под суверенитет Приштине, изјавио је вечерас министар спољних послова Ивица Дачић, који верује да ће питање Косова бити решено ако се међународна заједница сложи око тога да га треба решити.
"Север Косова не може под суверенитет Приштине и то је крај", рекао је Дачић у емисији "Став" телевизије О2 и подсетио да он о томе говори десетак година, јер, како каже, зна да је то једино конкретно решење које не изазива проблеме.
"Ако се међународна заједница сложи око тога да питање Косова треба затворити као проблем који генерира сталну нестабилност, мислим да ће то питање бити решено", сматра Дачић, али истиче да је проблем у томе што делови међународне заједнице нису сагласни око тога.
Шеф дипломатије наводи да се ту не ради о односу Русије и Сједињених Америчких Држава, већ о односу европских партнера и САД.
Коментаришући поновљену изјаву црногорског председника Мила Ђукановића да је решење у Бадинтеровој формули, Дачић је изразио сагласност с тим ставом, али и неверицу да такав став износи управо председник Црне Горе, која је признала самопроглашену независност Косова.
"Не могу да верујем да се председник Републике Црне Горе не сећа да је Бадинтер говорио о границама република, а не о границама покрајина. Само, немојте сада кад сте прекршили Бадинтерову формулу, да говорите о томе да не могу да се мењају неке границе које никад нису биле међународно признате, већ су то административне границе између централне Србије и аутономних покрајина", рекао је Дачић.