Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да су избори на КиМ, 6. октобра, суштински важни за Србе и за очување утицаја Србије на КиМ, те позвао све грађане да искористе своје право и буду сложни и јединствени.
Ђурић је појаснио да је за Србе у покрајинском парламенту резервисано 10 посланичких места.
Уколико би свих 10 мандата освојила Српска листа, која је, каже , државни пројекат Србије како би се објединили сви српски политички представници да би ”монолитно” наступали пред Албанцима и међународном заједницом - то значи да ни формирање будуће покрајинске владе у Приштини не би било могуће “без да се Срби питају”, нагласио је Ђурић.
“То је директан инструмент нашег утицаја, као народа и државе на КиМ. Страшно је да се, у шуми свакодневних догађаја, заборави колико је важно да искористимо право и обавезу да гласамо на овим изборима”, рекао је Ђруић за ТВ Пинк.
Он је напоменуо да можда нисмо ни свесни значаја избора, јер Албанци и део међународне заједнице желе да умање утицај Србије на Косову и Метохије, па им одговара да што мање Срба изађе на изборе.
Како каже, што мање Срба изађе, мање ће гласова бити потребно да би они прогурали двоје - троје “својих” српских посланика, људе попут Ненада Рашића или Раде Трајковић, који кажу да подржавају независно Косово.
“Аљбин Курти је рекао да су за њега прихватљиви Рашић и Трајковић, јер, како сам каже, подржавају Републику Косово. Мислим да је нашим људима, када чују Куртија, све им је јасно”, рекао је Ђурић.
Навео је и да је са том намером донета и одлука да се онемогући Србима са личном картом да гласају на тим изборима.
Осврнуо се и на критике упућене Ксенији Божовић, због изласка ГИ СДП покојног Оливера Ивановића на листи СЛ, истичући да је сада више него било шта значајно јединство Срба, без обзира на политичке разлике, “симпатије и антипатије”, јер је јединство императив опстанка Срба.
“Зато је важно што се СПД Оливера Ивановића придружила Српској листи, јер то даје додатну снагу и легитимитет српским напорима да остану и опстану на КиМ и додатну снагу пред Албанцима и међународном заједницом”, рекао је Ђурић.
Говорећи о изјави Енвера Хоџаја да би још 10 земаља могло да повуче признање косовске независности, и о наводима да Приштина одустаје од аплицирања за Интерпол, Ђурић је рекао да је председник Александара Вучић и цео тим, успео да преокрене оно што је до пре неколико годин била “закуцана” позиција по питању Косова.
“Чињеница да имамо 15 повлачења независности КиМ, да и сами Албанци кажу да нема сврхе да аплицирају за Унеско и Интерпол није случајност, већ је резултат дугострајног, вишегодишњег рада у коме је Србија чувала свој однос са западним државама, и чувала сарадњу и пријатељство са Русијом, Кином и другим пријатељима и партнерима”, рекао је Ђурић.
Додао је да је промени позиције допринео и економски опоравак Србије.
Уз подсећање на речи чешког председника Милоша Земана о КиМ, Ђурић је рекао да је за Србију вазно што има велико поштовање од стране многих светских лидера.
У том контексту, споменуо је да ће бити значајна и најављена посета премијерке Ане Брнабић Немачкој и разговор са канцеларком Ангелом Меркел.
Поновио је речи председника Вучића да је важно да се нађе компромисно решење које ће задовољити интересе Србије.
“Не рачунајте да ово може да се реши без задовољена интереса Србиеј. А, за то су, један мали, али значајан корак и избори 6. октобра где Срби треба да заузму 10 од 10 мандата и утичу на формирање владе у Приштини”, рекао је Ђурић.
Додао је да је важно да се реализује план за помоћ Србима на КиМ.
“Важно је да у Новом Брду имамо и нове куће и фарму говеда, у Грачаници нову сушару, нове клиничке центре, Дом ученика у Лешку, да наставима бањски комплекс у Бањској… Спроводи се 149 пројеката, а до краја године биће их 347. То није рађено у последње деценије. Србија помаже и помагаће више него икада, јер је у политичком и економском смислу неупоредиво јача”, закључио је Ђурић.