Заменик директора канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев изјавио је данас да је пропао покушај привремених институција у Приштини да се учлане у Међународни комитет Медитеранских игара (МКМИ) и додао да је то резултат усвајања препоруке Владе Србије о поступању државних органа у таквим случајевима.
"Потпуном применом препоруке Владе о заједничком поступању државних институција, у овом конкретном случају Канцеларије за КиМ, Министарства омладине и спорта и Министарства спољних послова, рађено је на томе да се предупреди било каква једнострана одлука, чему је значајан допринос дао и Олимпијски комитет Србије", навео је Козарев.
Према његовим речима, упућивањем свих учесника у том процесу у стање ствари дошли смо до тога да практично први пут на неком гласању оваквог типа већином гласова буде одбијен предлог који је дошао из Приштине.
Он је прецизирао да се не ради о малој већини, већ да је резултат био 40 према 30 против тог покушаја чланства у МКМИ.
Како је рекао, треба имати у виду да је наш циљ био да све учеснике у том гласању упутимо у све околности процеса дијалога који се води "и укажемо на покушаје дезинформације приштинске стране о томе да учлањењем такозваног ОКК у МОК аутоматски следе и подразумевају се чланства свих спортских савеза "Косова у међународне асоцијацијације, па и у оквиру система МОК, чији је део и МКМИ".
Он је додао да се и на овом примеру види да то није тачно и да свака од спортских међународних организација има своје статуте, те да нека од њих подразумевају и обавезу чланства у УН и одређену већину која на скупштинама треба за то да гласа.
"За нас је посебно значајна вест то што су чак и поједини учесници гласања који долазе из земаља које су признале једнострано проглашену независност Косова уважили насе аргументе да ресења треба тражити кроз дијалог, не једностраним потезима, а конкретан показатељ је то сто су се синоћ у Пескари јасно успротивили покушају Приштине да постане цлан МКМИ", рекао је Козарев.
Ово је прво гласање о чланству спортских структура у надлежности привремене администрације у Приштини у међународним организацијама након усвајања Владине препоруке о координисаном поступању наших државних и спортских органа у таквим ситуацијама, нагласио је Козарев.
Он је напоменуо да је одлука о недавном пријему Приштине у Светску атлетску федерацију донета пре почетка примене препоруке и само формално верификована пре десетак дана, тако да није могла да буде предупређена применом нових принципа.
"Овакав резултат гласања и све приметнија нервоза у понашању приштинских политичких кругова само пар дана након што је делегација предвођена премијером Вучићем у Бриселу постигла повољна решења о ЗСО и другим важним питањима за будућност српског народа на КиМ, јасан су показатељ успешности свеукупног приступа Владе Србије овим питањима", рекао је он.
Козарев је додао да је то, такође, јасан показатељ и признања међународне заједнице напорима које званични Београд улаже у стабилизацији прилика у АП КиМ и региону, сматрајући да сва питања, па и питања о моделима представљања спорта са Косова и Метохије у међународним асоцијацијама треба решавати дијалогом, а не једностраним одлукама.
Како је рекао, то се можда не свиђа некима у Приштини, "али и они ће морати да ухвате корак са временом и разумеју да насилним и једностраним приступом не могу више ништа да решавају".
Козарев је додао да је Београд отворен за разговор о темама које се тичу спорта.