Потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је да је на састанку у Женеви затражено да се испоштује споразум у области телекомуникација, који је у Бриселу постигнут између Београда и Приштине, и прецизирано да је за добијање троцифреног кода важна сагласност Србије.
Љајић је за РТС рекао да су три стране у споразуму важне за његову имплементацију, а то су Међународна унија за телекомуникације (ИТУ), Србија и Аустрија, као страна која ће поднети захтев у име Косова, односно у овом случају ЕУ.
Љајић се састао јуче у Женеви са генералним секретаром ИТУ Хаулином Џаом који је рекао да ће ИТУ помоћи имплементацији споразума у области телекомуникација, који је у Бриселу постигнут између Београда и Приштине.
Аустрија још није поднела захтев, истакао је Љајић, и додао да је рок за подношење захтева 15. новембар.
На питање ко ће бити власник броја 383, Љајић је рекао да је споразумом дефинисано, да у билтену, где су садржани сви кодови за географске територије, "Косово буде са звездицом".
Говорећи о оснивању ћерке фирме Телекома, Љајић је истакао да се чекају још два-три дана и да се нада да неће бити опструкција.
Љајић је указао да се ћерка фирма региструје на Косову и АПР-у и да ће Телеком добити пуну трајну лиценцу за фиксну телефонију и привремену лиценцу за мобилну телефонију.
Он је додао да неко ко има ову дозволу може да учествује на тендеру који ће бити расписан 2017. године.
Уколико се Телеком евентуално не би продао, онда се продужава привремена дозвола, али је важно да се у случају продаје, повећава вредност Телекома и омогућава компанији да учествује на том тендеру, објаснио је Љајић.
"ВИП и Теленор су најавили и већ траже разговор, везано за њихове лиценце на КиМ, с обзиром да Теленор има шест базних станица, а ВИП има једну базну станицу и они траже лиценце за своје базне станице", рекао је Љајић.
Говорећи о интересовању за приватизацију Телекома, Љајић је додао да има осам заинтересованих страна и упутио позив да откупе документацију.
У току је процес откупа те документације што траје седам дана, рекао је Љајић и додао да ће почетком новембра бити отварање обавезујућих понуда.