Спор са Приштином о хидроелектрани Газиводе је чисто економске природе, јер сав новац од продаје струје и воде иде у Приштину, док општина Зубин Поток остаје буквално без динара, изјавио је данас директор хидроелектране Газиводе систем ЈП Ибар Срђан Вуловић.
Он је изразио очекивање да ће формирање Заједнице српских општина на Косову и Метохији променити ту ситуацију.
Вуловић је рекао новинарима да Хидросистем Ибар може месечно да зарађује око два милиона евра, што значи да има годишњи буџет око 25-26 милиона евра и да се сав тај новац од производње и продаје електричне енергије и воде одлази у Приштину.
"Сав новац се слива у Приштину и они га употребљавају не знам у које сврхе, а општина Зубин Поток је буквално без једног динара. Када би тај новац остао у тој општини, представљао би огроман потенцијал за развој читавог региона, чак и читавог северног Косова", рекао је Вуловић.
Он се нада да ће Заједница српских општина то променити, пошто систем тренутно функционише тако што тренутно иде пет кубика воде у секунди за потребе термоелектране Обилић и за наводњавање, док сва остала вода служи за производњу електричне енергије.
Вуловић каже да са Приштином постоји нека сарадња али, како је рекао, то и није нека сарадња.
"Сарадња је у том смислу да они имају користи, а ми радимо практично ни за шта, без икаквог економског интереса. Надамо се да ће ЗСО да реши тај проблем, пре свега зато што, према споразуму, Заједници припада здравство, школство, образовање, регионални развој и урбанизам. Надамо се да ћемо формирањем ЗСО успети да решимо и овај проблем који је чисто економске природе", каже Вуловић.
Језеро Газиводе има око 380.000 кубних метара воде увек на стању. Читаво северно Косово, Митровица, Звечан, Зубин Поток, Вучитрн и општина Србица "пију" воду са овог језера, а такође термоелектрана у Обилићу не би могла да ради без воде са Газивода, којом се хладе реактори који производе електричну енегију.
У летњим месецима, када су велике суше, вода са Газивода се препумпава у Грачаничко језеро, тако да и кад Приштина нема довољно воде, добијају воду са тог језера.
Деведесет одсто капацитета хидросистема Ибар налази се на територији општине Зубин Поток, односно две трећине језера је на територији Косова, а трећина на ужој територији Републике Србије.