Одлуком Уставног суда о суспензији Споразума о Заједници српских општина Приштина убија дијалог и свако међусобно поверење, оценио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић наводећи да ће Влада Србије сутра разматрати тај "скандалозан потез".
Ђурић је Танјугу рекао да овај чин Приштине значи гажење, убијање, бацање под ноге самог дијалога и сваког поверења које је неопходно да постоји у дијалогу, и то из крајње приземних политичких циљева.
"Србија неће остати нема пред бацањем под ноге и пред гажењем основа Бриселског споразума и темеља нашег разумевања са Приштином - да на мирној основи и у међусобном дијалогу тражимо решења за све проблеме, а ЗСО је фундаментална и најважнија обавеза из тог споразума", рекао је Ђурић.
Наводећи да ова одлука сигурно не пада случајно дан након фијакса који је Приштина доживела у Унеску, Ђурић је изразио уверење да ћемо баш као што смо истрајношћу, упорношћу и посвећеним радом успели да заштитимо наше светиње у покрајини, упркос овом неодговорном чину "изгурати" наше и доћи до наших циљева на Косову и Метохји када је реч о правима за наш народ.
Како је оценио, овакав потез Приштине показује колико је премијер Александар Вучић пре неколико дана био у праву када је рекао да Приштина нема ни најмању намеру да спроводи оно што је Бриселским споразумом договорено.
Ђурић каже да се поставља питање ако ЗСО за Приштину не постоји као део Брислеског споразума, да ли је за Приштину Бриселски споразум уопште постојећи и да ли има икакве амбиције и планове да оно за шта су њени највиши представници дали реч спроводи у дело.
"Нама се чини да Приштина, не да не испуњава своје обавезе у доброј вери, него да Приштина на најеклатантнији, најочигледнији, највидљиви и најбруталнији могући начин гази своје обавезе које је преузела према централној влади у Београду и према Бриселу", рекао је Ђурић.
Оценио је и да су вође сепратистичког покрета у Приштини незадовољне сопственим фијаксом у унутрашњој политици и на међународном плану посегле за рушењем темеља односа Београда и Приштине, а то је Бриселски спораузум.
"Нећемо остати неми на гажење. Као што смо штитили наше интересе када је реч о случају Унеско, тако ћемо заштитити и наше интересе овде и будите сигурни да ЗСО, упркос томе шта раде и говоре вође сепратистичког и иредентистичког покрета, остаје у самом врху приоротета политике Владе Србије", истакао је Ђурић.
Косовски Уставни суд раније данас суспендовао је споразум о формирању ЗСО, објављено је на сајту тог суда.
На данашњој седници, косовски Уставни суд је, у вези са захтевом за оцену уставности одлуке о формирању ЗСО, једногласно одобрио привремену меру којом се обуставља спроводење даљих правних радњи у процесу формирања ЗСО.