Генерални секертар УН Бан Ки-мун истакао је у најновијем извештају о Косову и Метохији значај успостављања Заједнице српских општина и израде њеног статута у договореном временском оквиру, истичући да је ЗСО једна од тачака које представљају "угаони камен" Бриселског споразума.
Бан је поздравио "континуирани напредак" у Бриселском дијалогу и споразуме који су Београд и Приштина постигли 25. августа, а посебно, како је навео, споразум о успостављању Заједнице српских општина који је по њему представља "угаони камен" Бриселског споразума о нормализацији односа Београда и Приштине из априла 2013. године.
"Успостављање Заједнице је суштински корак ка пуној примени историјског Бриселског споразума и даљем побољшању живота становништва на Косову," навео је Бан у редовном извештају о раду Мисије УН на Косову који се односи на период од 16. јула до 15. октобра 2015. године.
Уз честитке премијеру Србије Александру Вучићу и косовском премијеру на лидерској улози у процесу он је "охрабрио све лидере у Приштини и Београду да "одрже замах и доврше статут ЗСО у договореном временском оквиру као и брзу примену свих споразума постигнутих 25. августа."
Бан је у извештају поздравио доношење дуго очекиваних амандмана на косовски устав у Приштини и друге законе који омогућавају успостављање Специјалног суда за злочине ОВК на Косову и позвао све актере да брзо доврше преостале процедуре за формирање тог суда.
Генерални секретар УН је уједно осудио насиље и застрашивање коме су прибегле опозиционе странке да онемогуће рад скупштине и позвао политичке актере да се уздрже од реторике и акција које нису у складу са нормама цивилизованог и демократског друштва.
Генерални секретар УН је у извештају поздравио кораке ка јачању регионалне сарадње чији је пример, како је навео, самит Западног Балкана 2015, који се усредсредио на сарадњу са европским финансијским институција и чији предложени пројекти, како је оценио могу да донесу добробит становништву у региону и допринесу миру и стабилности.
Он такође позвао на брзо именовање председника Делегације Приштине у Радној групи за нестале како би се олакшао напредак на овом плану.
У најновијем извештају, генерални секретар наводи да је претходни период обележио напредак у бриселском дијалогу Беогада и Пришитне укључујући примену Бриселског споразума од 19. априла 2013, доношење закона потребних за формирање Специјалног суда у косовском парламенту али и унутрашње тензије у Приштине због протеста опозиције против формрања Заједнице српских општина.
У извештају се подсећа да су се Делегације предвођене премијером Србије Александром Вучићем и косовским премијером Исом Мустафом састале у Бриселу 25. августа уз посредовање високе представнице ЕУ Федерике Могерини и донеле пакет споразума укључујући споразум о ЗСО.
Одредбе тог пакета укључују, како је навео, и подношење нацрта статута ЗСО у року од четири месеца како би га премијери размотрили, споразум о напретку у примени споразума о енергетици из 2013. године, акциони план за телекомуникације и договор о коришћења главног моста у Митровици.
Када је реч о безбедности, генерални секретар оцењује да је ситуација на Косову у разматраном периоду била генерално стабилна, али да је било напада на невећинске заједнице и њихове културне и верске објекте.
Током поменутог периода забележено је 26 напада на културне и верске објекте, од чега 17 на објекте Срспске православне црке као и низ крађа имовине СПЦ, углавном на истоку Косова, наводи се у извештају.
У извештају се помињу и телефонске претње против Косовских Срба, посланика, напади на расељене Србе који су дошли у Ђаковицу на верски празник и хапшење запослених у Националном парку Шара.
Генерални секретар подсећа да је на северу Косова, после споразума од 25. августа почела ревитализација главног моста на Митровици са закашњењем од 48 сати.
Општине на северу Косова су довршиле и поднеле предлоге буџета до утврђеног рока 30. септембра али је косовско министарство те предлоге одбацило јер, како тврди пробијају "плафон," наводи се у извештају, уз напомену да се очекује даља размена мишљења како би се постигао споразум о буџету.
Бан подсећа и на штрајк у Трепчи и протесте поводом притвора Оливера Ивановића који је 18. септембра пребачен у кућни притвор.
На плану заштите културног наслеђа, генерални секретар наводи да је после повлачења контроверзног нацрта закона о културном наслеђу из скупштинске дебате, косовски премијер Мустафа у дијалогу са представницима СПЦ иницирао формирање радне групе за ревизију закона, а да је главна замерка СПЦ на нацрт била што су верски објекти у њему дефинисани као власништво владе Косова.
Када је реч о повратку, стопа повратка избеглих и расељених остаје ниска а УНХЦР је, како се наводи, у разматраном периоду забележио 214 добровољних повратака од чега 123 Срба.
Бан је подстио и да је у августу именовао Захира Танина из Авганистана за свог новог специјалног представника и шефа УНМИК-а.