Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је данас да мисли да је дошло време да представници Београда и Приштине директно разговарају и да се окрене нови лист у српско-албанским односима.
Ђурић је, на конференцији "Изградња српско-албанских односа" која је одржана у јужном делу Митровице, истакао да ће у наредном периоду Влада Србије предузети све што може да у потпуности либерализује проток роба, људи и капитала на овом подручју.
"Мислим да је дошло време да и институције у Приштини ураде исто, мислим да је дошло време да у директном дијалогу седнемо и разговарамо, како ћемо то да постигнемо не свађајући се сваког дана и не производећи свакодневно политички циркус који никога није помирио", рекао је Ђурић.
Он је изнео мишљење да је дошло време да се окрене нови лист у српско-албанским односима поручивши представницима Приштине да у Београду имају партнера за тако нешто.
Ђурић је поручио грађанима на Косову и Метохији да треба да искористе шансу која се налази пред њима како би имали сигурну и мирну будућност.
У том правцу Ђурић је изразио спремност да се размотри оснивање заједничких компанија, заједничка улагања и заједничке иницијативе за привредни развој.
"Оно што су претходних недеља радили премијери Рама и Вучић треба да наставимо да радимо на свим нивоима када је реч о Србима и Албанцима и на свим териоторијама где живимо", поручио је директор Канцеларије за КиМ.
Само тако ћемо обезбедити сигурну и богату будућност за Србе и Албанце на овом подручју, додао је Ђурић и нагласио да не треба и да нема места свађама.
"Ни Срби ни Албанци ниће бити успешни ако не буде помирења. Мислим да је дошло време да нисмо инфантилни, мислим да је дошло време да разговарамо директно, да разговарамо не тако што ћемо стално понављати - ви да сте република - ми да сте покрајина, јер се око тога никада нећемо сложити", рекао је он.
Морамо да се разумемо да постоје ствари око којих се нећемо разумети и сложити, баш као што морамо разумети ствари и интересе око којих морамо да постигнемо политички договор, јер без тога нема будућности ни за Србе ни за Албанце, нагласио је Ђурић.
"Мислим да је дошло време да опростимо једни другима, да директно разговарамо, да смо довољно зрели и одговорни да можемо, свако од нас, да сачува своју истину и свој идентитет своју културу све механизме националног самоодлучивања, а да то учинимо једни у присуству других. Нису ваљда Срби и Албанци два најгора народа у Европи", рекао је Ђурић.
Конференција на којој је Ђурић говорио организована је у јужном делу Косовске Митровице у просторијама ТВ "Митровица", а уз подршку холандске амбасаде на Косову.
На конференцији је учествовало седам Срба и исто толико Албанаца и страних амбасадора на Косову.
Заменик покрајинског премијера Бранимир Стојановић изјавио је да се Срби на Косову још увек осећају угрожено и да већинско становништво треба да преузме одговорност за стање у косовским институцијама.
"Наш народ се још увек осећа угроженим на Косову, добар део њих продаје своју имовину и одлази са Косова", изјавио је Стојановић на конференцији "Изградња српско-албанских односа".
Можда је то ствар која се некима свиђа, ја сам апсолутно убеђен да се највећем делу Албанаца то не свиђа, истакао је Стојановић и нагласио да због тога треба да разговарамо искрено о односима Срба и Албанаца.
"Треба да радимо на поштовању, не да се бавимо љубављу и мржњом, јер свако има љубав код куће…поштовање је нешто што очекујемо и нешто што захтевамо", рекао је он.
Заменик косовског премијера је казао да је једна од најтежих тема у последњих годину дана на Косову била "Ђаковица".
"Али били смо скоро тамо и Косовска полиција је одрадила свој посао до краја перфектно и професионално, за мене је то позитиван пример и без обзира што је постојала група људи која је тог дана дошла у Ðаковицу да просипа мржњу, они нису били у могућности да угрозе оне који су само дошли да виде своју цркву и прођу поред своје куће. Полиција је урадила свој посао како треба и у Ђаковици и у Мушутишту истога дана," рекао је Стојановић.
За поштовање права на Косову и рад институција већинска одговорност је на већинској заједници, рекао је Стојановицћ, и нагласио да већински народ треба да преузме већинску одговорност, јер нису Срби ти који могу пресудно да одлучују да ли ће се ситуација у правосуђу и у осталим деловима система значајно променити на боље.
"Сигурно ћемо бити подршка за све позитивне процесе. Али нити ће Срби и ЗСО која је препозната као претња иако није претња никоме, бити ти који треба да среде ствари у институцијама које данас не само по мишљењу Срба него и Албанаца и свих осталих, не функционишу довољно добро", рекао је Стојановић.
Радио-телевизија Косова прекинула је данас директан пренос конференције "Изградња српско-албанских односа" у тренутку док је на говорио директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
Није познат разлог због којег се то догодило, односно да ли је у питању пробијање термина предвиђеног за пренос конференције, с обзиром на то да је Ђурић говорио међу последњим учесницима, или је по среди нешто друго.